פתרון בבנייה

שבת בשלום

הרוח במפרשים מתוך פסקת המהות במגילת העצמאות: 

...מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות; ותהיה נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות."

"

האתגר הישראלי - משבר השבת

סוגיית השבת בישראל מלווה את המדינה עוד לפני הקמתה. היא מהווה מוקד חיכוך רגיש במיוחד כיוון שהשבטים השונים מבקשים לציין את השבת באופן שונה בתכלית ולכן הפכה לסוגיה זהותית. לאורך השנים הפכה השבת מגורם מלכד ומאחד לגורם מפלג. הדיון הציבורי בסוגיה נותר בגבולות המגרש הפוליטי ונמנע מלקיחת אחריות ציבורית על השבת כפרק ייחודי באתוס הישראלי. מדינת ישראל לא עסקה מעולם ביחסה הערכי אל השבת כיום בעל משמעות דתית או תרבותית. 

בנוסף, אזרחים רבים משלמים מחיר אישי בדמות היעדר יום מנוחה, פגיעה בחירויות והפרעה לסדר יומם במובן הערכי-דתי-אידיאולוגי.

מאבקים ומלחמות שבת הביאו לכך שהשבת הפכה לנטל פוליטי מעורר שנאה, במקום לנכס תרבותי ענק השייך לכולם.

אבני דרך

מרץ 2019- הקמת ועדת השבת של פנימה

ינואר 2020- פרסום ראשון- מתווה שבת בשלום

 

ישעיהו נ"ח, י"ג-י"ד:

"אִם תָּשִׁיב מִשַּׁבָּת רַגְלֶךָ עֲשׂוֹת חֲפָצֶיךָ בְּיוֹם קָדְשִׁי וְקָרָאתָ לַשַּׁבָּת עֹנֶג לִקְדוֹשׁ ה' מְכֻבָּד וְכִבַּדְתּוֹ מֵעֲשׂוֹת דְּרָכֶיךָ מִמְּצוֹא חֶפְצְךָ וְדַבֵּר דָּבָר.  אָז תִּתְעַנַּג עַל ה' וְהִרְכַּבְתִּיךָ עַל בָּמֳתֵי אָרֶץ"

הפתרון שבדרך

שבת שהיא סמל וחגיגה ישראלית

השבת בישראל היא ניצחון ישראלי מובהק. היא הצליחה לשמור על גמישות לשינוי לאורך שנות קיום המדינה. היא אינה דורשת התערבות נוספת, אלא הבנה וקבלה של המסגרת. מדינת ישראל קידשה את השבת כיום המנוחה השבועי: מוסדות המדינה, הצבא ומוסדות החינוך אינם פועלים ביום זה, ונוצר איזון גמיש ונושם בין רצון הפרטים לבין הפרהסיה. איזון הרגיש לרוח התקופה ולעולם היהודי הערכי ממנו הוא יונק.

עידוד אלטרנטיבות תרבותיות מגוונות לפעילות השבת.

הגדלה משמעותית בפעילות תנועות וארגוני הילדים והנוער בשבת.

הקמת גוף השראה וייעוץ מבוסס אנשי רוח להפצת ערכי השבת בחברה הישראלית.

המתווה מעודד יוזמות קהילתיות ומקומיות ליצור את השבת שלהם ברוח הערכים שהתלכדו סביב השבת. המתווה מתמרץ פעילות חוצת שבטים המאפשרת מפגש רב גוני בתוך הקהילה, השכונה, המתנ"ס או העיר. כל זאת לשם יצירת שבת רלוונטית, חיובית ומחברת עבור כל אדם במדינה.

הבעיה

אז מה בעצם הבעיה עם השבת בישראל?

השבת הפכה מנכס תרבותי מאחד לגורם מפלג ולנקודת חיכוך בשדה הפוליטי - ציבורי. סביב תודעה כוזבת שהתפתחה אודות המאבק הציבורי על השבת, המחיר החברתי מתאפיין בהקצנת עמדות, שנאה, פגיעה בסולידריות והיעדר יציבות פוליטית. בעוד 82% מהישראלים מרוצים מהשבת שלהם, העיסוק הציבורי בחקיקה ובתקשורת מתאפיין בכיפופי ידיים ופופוליזם, ומונע שיח ערכי על הטוב המשותף הטמון בשבת.
 

הסטטוס קוו ותרבות היעדר ההכרעה נוחלים כישלונות בכל השדות. 

השיח הציבורי, התקשורתי והפוליטי, על השבת הם שליליים באופן כמעט מוחלט.

השבת היא נכס תרבותי מבוזבז. הזדמנות בלתי ממומשת. היעדר מסגרת שבת ישראלית מעודד סגרגציה גיאוגרפית והפרדה בין השבטים גם בשאר תחומי החיים. יש פה הזדמנות לאמץ את השבת בחזרה לקונצנזוס כפרק מהסיפור הישראלי המשותף.

אז מה בעצם נרוויח מזה?

מימוש פוטנציאל השבת הישראלית כחלק מאתוס ישראלי משותף, באמצעות קידום אקטיבי ולקיחת אחריות של המדינה על השבת כנכס.

חגיגה של תרבות ישראלית מגוונת, המאפשרת פעילות ערכית ואיכותית בשבת. שבת של 'זכור' ולא רק 'שמור'. תרבות של "מה כן", במקום "מה לא". בעד ולא נגד. שבת המהווה ליבה ערכית מאחדת. שבת המבוססת על ההלכה ועל לאומיות יהודית ובד בבד מקדמת חירות אישית, התחדשות, מנוחה והדממה טכנולוגית, לצד זמן משפחה ותרבות איכותית מגוונת. שבת ברוח הגותם של גדולי הרוח היהודים והישראלים לאור הדורות.

הנכם מוזמנים להעמיק עוד אודות השבת בישראל במחקר הבא וקוראים לכם להצטרף אלינו לדרך על מנת לפתח ולקדם את מתווה "שבת בשלום".  

השותפים שלנו

 

מאגר מידע

שבת מקומית

המכון הישראלי לדמוקרטיה

מסמך אייקון-01.png

שבת ישראלית 

ליאור טל מתוך כיכר העיר

מסמך אייקון-01.png

שיתוף ציבור

פנימה רואה חשיבות אדירה ביצירת פתרונות מדיניות קונקרטיים וישימים בהשתתפות כלל חלקי החברה בישראל. 

מגוון דעות וקבלת פידבק כנה אודות הפתרון המוצע הכרחית לבנייה משותפת של אתוס ישראלי. 

נשמח לשמוע את דעתך! 

אנחנו מבטיחים לקרוא בעיון ולאפשר לך הזדמנות אמיתית להשפיע על אופי הפתרון.

לוגו עדכני אופקי 2 אופציות-02.png