top of page
  • תמונת הסופר/תPnima | פנימה

ממשלת סיפור ישראלי

עודכן: 25 באוק׳ 2021

מאת: שי פירון

1. ניצחנו. הישראלים. כולנו. לא נתנו לאף אחד מהצדדים דֶי כוח כדי לְשחק בנו. אנחנו רוצים ישראליות חדשה, שיודעת לקבל ולהכיל. אנחנו לא מאמינים יותר בסיפור על קְצוות. אנחנו רוצים לחזור אל לב הסיפור הישראלי.

כולם יצאו להצביע כדי להגיד: אנחנו כאן כדי להישאר. הימניים והשמאליים, החרדים, הדתיים והערבים. אי אפשר להעלים אותנו. עכשיו – בואו נלמד לחיות ביחד.


2. בה' באייר תש"ח קמה מדינה, "בית לאומי לעם היהודי". עַם שְרידי חַרב חזר לארצו אחרי אלפיים שנות גלות. הגענו פצועים, פגועים, אֶחד מְעִיר, שְניים ממשפחה. ממזרח וממערב.

הסיפור ההוא לא מספיק רלוונטי. בנינו את הבית, הרחבנו את חדריו. לא דאגנו לתוכן, לתשתית הרעיונית, זו שגורמת לאנשים לרצות להישאר לחיותביחד באותו הבית.


3. הממשלה הבאה צריכה להיות "ממשלת סיפור ישראלי". לא עוד 'סטטוס קוו' שטחי, לא עוד חיים של הסדרים פוליטיים קטנים וקטנוניים. לא ממשלת אחדות המבוססת על המכנה המשותף הנמוך, כזו שקמה רק כי אין ברירה. הגיע העת לממשלה שתעמול על בניית סיפור לאומי.

העדר לכידות חברתית, השחיקה בביטחון הפנימי שלנו, מאיימת על קיומנו. זה העת להסדיר שיח עמוק שיגבש את תמציתה של הישראליות, להניח חזון לאומי כולל, לגבש תכנית אסטרטגית ארוכת שנים, פתרונות מעשיים למימוש חלומות גדולים.

4. אסור להחרים. לא לממשלה בלי חרדים, בלי ערבים, בלי כל מי שחושב אחרת ממני, לא לממשלת שנאה. כולם צריכים לרדת מהעצים. אנחנו חברה בפוסט טראומה. וגם אל תחרימו את המנהיגים של הצד שמנגד. אל תשעבדו את גורל הילדים שלי בחרמות אישיות(גם אם יש בהם מידה רבה של צדק והגיון), אנחנו במצב חרום לאומי.

ייקח זמן לבנות חיים משותפים. החרדים פועלים מחרדה, הערבים מרגישים אזרחים חורגים. הימניים חוששים לעתיד בתיהם, הדתיים לעתיד יהדותה של ישראל, החילוניים – לחירות האישית ולזכות לחיים חופשיים. לכל אחד יש שק של פחדים וחרדות. ייקח זמן לפרק את החששות. אבל יחד, נוכיח ששנאת חינם אינה חלק מתעודת הזהות שלנו.


5. מחפשים תשתית להסכם קואליציוני עתידי? הנה: "מדינת-ישראל תהא פתוחה לעלייה יהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה, תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות"(מגילת העצמאות).


6. אפשר לממש את חזון מגילת העצמאות. ראש הממשלה הבא חייב להקים לצד המועצה לביטחון לאומי את המועצה ללכידות חברתית. סוגיות חוצות משרדים, סוגיות המְלבות את אש השנאה כמו סוגיית השירות, השבת במרחב הציבורי, חלוקת העושר, נישואין וגירושין, מערכות היחסים בין הקהילות השונות ועוד, צריכות להתברר במועצה לאומית. כזו שתסייע לראש הממשלה לעצור את הקרע, לחבר אותנו בתפרים עדינים אך לא מטשטשים.


7. בחסידות יש מסורת מעניינת הטוענת שמי שעלה לגדולה, צריך לשם אבן בתוך הנעליים. אבן, שתזכיר לו מאין בא. אבן שתכאיב לו במידה שלא ישכח שלהרבה אנשים כואב, והרבה זקוקים לעזרה. מציע לכל אחד מהמנהיגים להכניס אבן לנעל. כזו שתזכיר לו: כואב לנו. אנחנו רוצים יחד.

20 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page