יום השואה תשפ"ב - מה חושב הציבור הישראלי?

לקראת הימים הלאומיים יצאנו במספר סקרי עומק המבקשים לעמוד על יחסה של החברה הישראלית ליום השואה והגבורה, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולחללי פעולות האיבה ויום העצמאות ה-74. אנו סבורים כי יש בכוחם של הנתונים המשמעותיים לסייע לנו בהבנה מעמיקה של המציאות הישראלית וביצירת פתרונות ישראליים ומדיניות המקדמת חברה מלוכדת ובעלת חוסן חברתי.

בתחילת השבוע התפרסם ב"ישראל היום" סקר עומק העוסק בעמדות הציבור הנוגעות ליום הזיכרון לשואה ולגבורה, והממצאים מרתקים.

מחד, החרדה הקיומית מפני שואה שנייה, 77 שנה לאחר סיום מלחמת העולם השנייה, עדיין קיימת ונוכחת. אך מהצד השני, מרבית הישראלים צופים שיום השואה במתכונתו הנוכחית ילך וישחק עם הזמן ויהפוך ליום רגיל לחלוטין.

תחושת החרדה הקיומית בקרב הישראליים מסתמנת כקונצנזוס חוצה גיל, מגדר, השתייכות פוליטית ודתית. צעירים חוששים יותר ממבוגרים (!) שתהיה שואה שנייה, ירושלמים חוששים ברמה הגבוהה ביותר, 23% מהחרדים ציינו שהם חוששים מאוד, ובקרב החילונים רק 11% מודאגים לעומת זאת.

מה מקור החשש?
על פי מדד הביטחון הלאומי של המכון למחקרי ביטחון לאומי, 74% מהישראלים מודאגים מאיומים חיצוניים-ביטחוניים, בעוד 43% מהישראלים מאמינים שישראל לא תוכל להתמודד עם תקיפה גרעינית מאיראן.

מעל 70% מהישראלים צופים שחיקה של ממש בציון יום השואה. 13% מהישראלים סבורים שעוד 30 שנה יום השואה יהיה יום רגיל לגמרי.
מגמת השחיקה בולטת בעיקר בקרב צעירים (גילאי 18-34), כאשר 59% מהם ציינו כי לדעתם בעוד 30 שנה יום השואה יצוין באדיקות נמוכה יותר מהמתכונת הנוכחית.
כלומר, הדור הצעיר, זה שיקבע הלכה למעשה איך יראה יום השואה בעוד 30 שנה, מציג תחזית פסימית לגבי אופי יום השואה בעתיד ומעריך שלא יישאר כפי שהוא היום או אף יעלם לחלוטין.

 

אז מה עושים?

מעל חצי מהישראלים מאמינים שכדי למנוע את שחיקת זיכרון השואה, יש להגביר את הצפייה בעדויות מצולמות מהשואה ושל ניצולי שואה, כמו גם להוסיף שעות לימוד. שליש תומכים במימון ביקורים במחנות ריכוז והשמדה ע"י המדינה ולא פחות מ-19% מאמינים שאין מנוס משחיקה.

דרך נוספת למנוע שחיקה היא החשכת המסכים כדי להביע סולידריות סביב יום השואה.
62% מהישראלים תומכים מאוד בהחשכת מסכים, כמו גם 31% מהמוסלמים ו-50% מהבדואים והדרוזים בישראל.
הבעת התמיכה של המיעוטים, למרות שיום השואה לא נוגע אליהם באופן ישיר, מעניינת ומבטאת את ההבנה שלהם לגבי היום הלאומי הזה.